Rubriky
Auto

Výmena stieračov v aute.

   Keď neprší, tak o stieračoch ani nevieme. Pri umývaní automobilu dokonca aj nadávame, lebo prekážajú dôkladnému umývaniu čelného a zadného skla. Všetko sa zmení, ak začne počas jazdy pršať. A práve vtedy si často uvedomíme, že nastal čas na výmenu stieračov. To, že stierače doslúžili zistíme podľa nedokonalého stierania vody na čelnom skle auta.  Stierače počas stierania zanechávajú šmuhy a väčšie plochy vody, viditeľnosť je veľmi zlá. Je to problém nielen z hľadiska zníženého komfortu riadenia vozidla, ale častokrát je ohrozená aj bezpečnosť samotných pasažierov.

staré stierač

   Je veľmi individuálne ako často je potrebné meniť stierače. Nie je tu podstatné ako dlho ich máme, ale aký je ich aktuálny stav. Závisí to od toho ako často sú používané, či je auto garážované alebo ho parkujeme vonku. Na životnosť majú veľký vplyv extrémne nízke alebo vysoké teploty. Mráz dokáže znehodnotiť gumičky stieračov tak, že sú stvrdnuté a takmer nefunkčné. Z tohto dôvodu veľmi často meníme stierače po zime. 

kvalitné stierače

   A dostávame sa k výberu stieračov. Podľa konštrukcie delíme stierače na  staršie ramienkové alebo modernejšie ploché (bezramienkové). Z materiálového hľadiska existuje viac druhov stieračov od obyčajných po grafitové či silikónové. Pri čítaní recenzií na internete sa stretnete s rôznymi názormi, kde každý chváli niečo iné. Ani rozhodovanie podľa ceny nemusí priniesť to najlepšie riešenie. Najlepšie urobíte, ak si vyskúšate viac druhov stieračov a na základe vlastných skúsenosti sa môžete rozhodovať   aj v budúcnosti. Pri kúpe si ale dávajte pozor aj na ležiaky. Aj nové stierače, ktoré ale stoja na sklade niekoľko rokov, svoju funkciu nebudú plniť na 100% a ich životnosť sa podstatne skracuje. Životnosť stieračov môžete predĺžiť aj pravidelnou starostlivosťou a správnym používaním. Len taká drobnosť akou je pravidelné utieranie gumičky stieračov , významne predĺži dobu ich plnej funkčnosti.

  No ale najpodstatnejšie je, aby ste si zadovážili stierače, ktoré sú kompatibilné s vašim vozidlom. Ináč aj tie najdrahšie a najkvalitnejšie nebudete môcť na svojom aute použiť.

Rubriky
Auto

Uber je partnerom spoločnosti Hyundai v oblasti elektrických leteckých taxíkov

Firma Uber v USA a juhokórejská automobilka Hyundai sa spojili s cieľom vyvinúť elektrické letecké taxíky, ktoré sa pripojili s cieľom vyrobiť malé samoletiace automobily, ktoré uľahčia preťaženie miest.
Globálni hráči, ako napríklad nemecký Daimler čínsky Geely a japonská Toyota, odhalili všetky investície do startupov, ktorých cieľom je nasadiť elektrické lietajúce automobily schopné vertikálneho vzletu a pristátia. Plány však majú veľké technologické a regulačné prekážky.Hyundai volant.jpg
„Dosiahli sme stabilný pokrok smerom k cieľu spustenia Uber Air do roku 2023,“ uviedol Eric Allison.
Euisun Chung, výkonný podpredseda spoločnosti HY, očakáva komercializáciu služieb mestskej leteckej mobility v roku 2028 a uviedol, že zavedenie zákonov a systémov si vyžaduje čas.
HY je prvým výrobcom automobilov, ktorý sa pripojil k projektu, ktorý tiež patrí medzi dcérske spoločnosti Boeing Aurora Flight Sciences.
HY bude vyrábať a nasadzovať vozidlá, zatiaľ čo UB bude poskytovať služby zdieľania leteckých spojení.
UB, ktorý v rámci projektu spolupracuje s ôsmimi firmami, však uznal, že by bolo „nereálne“ očakávať, že všetci jeho partneri budú súčasne chodiť na trh.
„Naše plány týkajúce sa našich obmedzených obchodných operácií v roku 2023 budú pravdepodobne zahŕňať ďalších partnerov,“ uviedla Sarah Abboud.
Juhokórejská firma predstaví koncepciu elektrického lietadla v spoločnosti CES, pričom samohybné elektrické vozidlo bude prepravovať až štyroch cestujúcich s pilotom a bude lietať na cestách do vzdialenosti 100 km.Hyundai značka.jpg
„Celkové náklady na výrobu a prevádzku vozidiel UAM by mali byť dosť nízke na to, aby si všetci mohli užiť slobodu lietania,“ uviedol Shin Jai-Win, vedúci oddelenia mestskej leteckej mobility v juhokórejskej firme.
Letecké taxíky majú niekoľko tvarov a veľkostí – elektrické motory nahrádzajú prúdové motory a lietadlá majú rotujúce krídla a v niektorých prípadoch aj rotory namiesto vrtúľ.

Rubriky
Auto

Novinka od Tesly vykročila nesprávnou nohou – alebo nie?

21. novembra tohto roku bol v americkom Los Angeles predstavený novučičký pick-up, aký nemá obdobu – futuristický Cybertruck, od známej inovatívnej automobilky. Dlho sa o ňom hovorilo, najmä vďaka jeho zvláštnemu dizajnu a nezničiteľnosti, ktorú mu radi pripisovali. Na živom predstavení sám Elon Musk potvrdzoval tvrdenia o odolnosti. Opakované nárazy pevného kladiva na okná? Žiaden problém, nikde nebola ani puklinka. Obecenstvo bolo očarené.rozbité sklo.jpg
Nanešťastie, počas ďalšej skúšky, ktorou bola oceľová guľa, to predné sklo nevydržalo a prasklo. Očividne prekvapený generálny riaditeľ sa pokúsil tento stav zachrániť a poprosil hlavného dizajnéra aby guľôčku hodil opäť, tentoraz do zadného okienka. Pod stresom asi zabudol, že to zadné nie je také pevné, ako to vpredu. Toto sklo sa teda rozbilo tiež. V oboch prípadoch sa objekt nedostal do interiéru stroja, ale diera veru zostala veľká. Aj keď zvyšok prezentácie prebehol v poriadku a Musk si zachoval chladnú hlavu, nevyzeralo to ako najlepší začiatok.
Všetko zlé je na niečo dobré
Avšak aj keď išlo o nie práve najpríjemnejšiu situáciu, svojím spôsobom bola nápomocná. Internet je veľké miesto, na ktorom sa podobné „trapasy“ šíria rýchlosťou svetla, no a niečo takéto nebolo žiadnou výnimkou. Skôr naopak. Pán Musk je v online svete vskutku populárny, čiže každého zaujímalo, čo sa mu prihodilo. A samozrejme, nezabudlo sa už zabaviť na účet nového autíčka. No takto spoločnosť získala propagandu zadarmo, a ako sa hovorí, aj zlá reklama je reklama. Navyše, väčšina si uvedomila, že muselo ísť o príležitostnú chybu, pravdepodobne spôsobenú predošlým namáhaním skla, čo aj neskôr potvrdila sama Tesla.predok auta.jpg
A v neposlednom rade sú tu čísla, ktoré hovoria sami o sebe. Počet objednávok totižto prekročil 250 000 a stále rastie. Čo nie je prekvapivé, keďže rozhodne ide o impozantný kúsok aj z technického hľadiska. Zdá sa teda, že aj napriek neobyčajnému vzhľadu, neobľúbenému typu a diere po oceľovej strele, sa Cybertruck stane vysoko úspešným vozidlom a môžeme ho čoskoro očakávať aj na našich cestách.

Rubriky
Auto

Je možné si prerobiť dodávku na obytné auto?

Ako prvé si musíte uvedomiť, koľko chcete do tohto projektu investovať. Suma závisí na tom, čo všetko chcete mať v dodávke. Dodávku si sami viete prerobiť približne za 7000€ aj s cenou dodávky. Teda, ak si ju kúpite cez bazár. Ďalším krokom je nákres. Ako chcete, aby vyzerala dodávka zvnútra? Kde chcete mať posteľ? Skúste si urobiť plán toho, ako by mal vyzerať výsledok. Takto sa dá dodávka prerobiť už aj za 30 dní.dodávka, cesta, volkswagen.jpg
Je to stále populárnejší spôsob, ako cestovať a bývať za, čo najnižšie náklady. Tento životný štýl volia najmä mladí ľudia.
Medzi hlavné výhody patrí neviazanosť, a to, že ušetríte na nájme. Je to perfektná príležitosť cestovať a nezbierať skúsenosti. Mnoho firiem, a aj tie na Slovensku sa zaoberá takýmto prerábaním. Je to možnosť pre ľudí, ktorí si sami nevedia poradiť s týmto projektom.
Veľmi dôležité je vždy si vybrať bezpečné miesto, kde ostanete na noc. Je na vás, ako si zvolíte. Môže to byť bezplatné parkovisko, kemp alebo sa dohodnete s niekým známym, že môžete parkovať pri ňom.nohy, dodávka, cesta.jpg
Ak premýšľate nad tým, že sa vám takýto život páči, ale obávate sa, že nebudete mať peniaze. V dnešnej dobe je veľa možností, ako pracovať. Veľkou výhodou je, že mnohokrát môžte pracovať z domu. Takže môžete cestovať a pri tom aj pracovať, kedy chcete a potrebujete. Jednou z možností je aj chvíľu na jednom mieste ostať, kým miesto spoznáte a popri tom si nájsť dočasné zamestnanie. Môže to byť napríklad lifestyle blog alebo môžete natáčať videá o svojom živote.
Mnoho mladých ľudí sa zadlží na celý život, ak si chcú zaobstarať pekné bývanie. Tým, že ušetríte na nájme máte možnosť ušetriť viac finančných prostriedkov a vyhnúť sa vysokej hypotéke za bývanie. Po čase si môžete z ušetrených peňazí kúpiť vlastnú nehnuteľnosť.
Na cestách získate veľa celoživotných priateľov a naučíte sa nespočetne veľa životných lekcií.