Nezařazené

Vegánstvo k kocke

Čo je vegánstvo a ako sa ním môžem stať?
Vegánstvo je typ vegetariánskej stravy, ktorý vylučuje mäso, vajcia, mliečne výrobky a všetky ostatné zložky živočíšneho pôvodu. Mnohí vegáni tiež nejedia potraviny, ktoré sú spracované s použitím živočíšnych produktov, ako je rafinovaný biely cukor a niektoré vína. Vegan sa vzťahuje na osobu, ktorá nasleduje tento spôsob životného štýlu z vlastného presvedčenia. Nejde teda o žiadnu diétu, ale o spôsob života. Hoci existuje určitá diskusia o tom, či určité potraviny, ako napríklad med, zapadajú do vegánskej stravy, je najlepšie vyhnúť sa týmto potravinám. Väčšina vegánov rozširuje definíciu vegánstva aj mimo stravovania. Tiež sa vyhýbajú používaniu osobných a domácich výrobkov testovaných na zvieratách a nákupu nepotravinárskych výrobkov pochádzajúcich zo zvierat, ako sú koža, kožušiny a iné.

bazalka

Čo vlastne vegáni jedia?
Toto je snáď najčastejšia otázka v súvislosti s touto témou. Vegánska strava zahŕňa všetky zrná, fazuľu, strukoviny, zeleninu a ovocie a takmer nekonečný počet potravín vyrobených ich kombináciou. Okrem toho sú k dispozícii mnohé vegánske verzie známych potravín, takže môžete jesť vegánske párky v rožku, zmrzlinu, syr, nemliečny jogurt a vegánsku majonézu. Mnohé potraviny sú spojené s vegánstvom, ako je sójové mlieko, náhrady kravského mlieka a tofu. Určite nemusíte mať rád tofu na to, aby ste dodržiavali túto stravu. Jedia tiež veľa bežných a známych každodenných potravín, ako je zelený šalát, špagety, sendviče, chlieb či hranolčeky. Cestoviny s paradajkovou alebo inou nemliečnou omáčkou sú napríklad tiež vhodné.

vetan

Ako sa stanem vegánom?
Niektorí ľudia sú veľmi jednoducho schopní prejsť od klasickej stravy k vegánskej, zatiaľ čo iní bojujú s novým záväzkom, preto sa rozhodnú byť najskôr vegetariánmi a potom pomaly vynechať vajcia a mliečne výrobky. Neexistuje žiadny správny alebo nesprávny spôsob, ako to urobiť. Avšak ak sa tak rozhodnete, majte na pamäti svoje ciele a pamätajte si, prečo ste sa rozhodli prijať vegánsku stravu.

Podobné príspevky