Ženy

9 tipov pre novopečené mamičky

Odkedy som sa stala mamou, ubehol už nejaký ten čas a donútilo ma to zamyslieť sa nad svojimi začiatkami. Čo by som si povedala? Ako by som robila veci inak, ak by som vedela to, čo viem teraz?

Nikdy sa neboj požiadať o pomoc. Aj keď všetko zvládneš sama, nechaj občas starostlivosť o bábätko aj na partnera a ty si zatiaľ vyhraď čas pre seba. Rob čokoľvek, čo ti napadne, aj keď by si sa len pozerala na fotky bábätka alebo si pospala. Čas pre seba samú je rovnako dôležitý ako tvoj čas s dieťaťom a partnerom.

dad holding baby

Šestonedelie je obdobie, kedy ženské telo usilovne regeneruje po pôrode. Oddychuj vtedy vždy, keď sa dá. To, že sa tvoja kamarátka za prvý mesiac po pôrode opäť zmestí do svojich džínsov neznamená, že ty musíš tiež. Každé telo je iné a každý potrebuje rôzne množstvo času. Nejde o súťaž.

Ži v prítomnosti – vnímaj každé jedno obdobie, ktoré je tu. Zo začiatku sa to nezdá, ale ide to strašne rýchlo. Nenechaj si pokaziť etapy života svojho bábätka len pre hlúposti, na ktorých o pár dní nebude záležať. Odlož mobil a vychutnaj si „tu a teraz“.

Nezabudni, že si vzorom pre svoje bábätko od narodenia až do „navždy“. Akokoľvek sa budeš správať, tvoje dieťa to skôr či neskôr odkopíruje. Ak je to jedináčik, tak skôr skôr ako neskôr. Uvoľni sa, buď čo najmilšia k svetu okolo a krič čo najmenej, aj keď budeš frustrovaná. Taktiež sa neboj sa ospravedlniť, ak urobíš chybu.

Nenechaj sa ovplyvniť trendami. Pozoruj svoje dieťa, vnímaj jeho potreby a reakcie.

Neboj sa zájsť poradiť k lekárovi. Nie je na tom nijaká hanba, ani ho nebudeš obťažovať – je to jeho práca a tvoje dieťa.

pediatrik

Ignoruj vychýrené rady ostatných. Aj keď z toho niekedy pôjdeš do vývrtky, ber ich jedných uchom dnu a druhým von. To, čo je úžasné pre jedno dieťa nemusí byť také pre druhé.

Kam sa dá, tam choď pešo. Tráv so svojim bábätkom čo najviac času na vzduchu. Je to dobré pre vás oboch.

A ako posledné – foť, foť, foť! Fotky sú zvečnené spomienky a budeš vďačná za každú jednu, ktorú si budeš môcť pripomenúť. Teraz, ale aj o dvadsať rokov neskôr, keď si ich budete pozerať spoločne s celou rodinou.