Nezařazené

Tajomstvo chudnutia

Jedlo je inak povedané primárna energia na správne fungovanie metabolizmu. Okrem pôžitku nám naša strava poskytuje takzvané mikronutrienty a makronutrienty.

salát

  1. Makronutrientysú zložky, ktoré telo potrebuje vo väčších množstvách

→ proteíny, tuky a sacharidy

  1. Mikronutrientysú zložky, ktoré potrebujeme v malých množstvách

→ vitamíny a minerály
Naše telo potrebuje tieto jednotlivé zložky na to, aby si zachovalo všetky vitálne funkcie ako dýchanie, funkcia srdca a iných orgánov. Množstvo energie, ktorú každý človek potrebuje na to, aby prežil voláme bazálny metabolizmus. Každý jedinec má hodnotu bazálneho metabolizmu inú. Tieto rozdiely ovplyvňuje váha jednotlivca, vek a dokonca aj hormóny. Bazálny metabolizmus je teda laicky povedané množstvo kalórií, ktoré spáli naše telo bez toho, aby sme vôbec niečo spravili. Ako zistíte, aký bazálny metabolizmus pripadá vám? Jednoducho si ho vyrátate podľa jednoduchého vzorca!

10 x váha v kilogramoch + 6,25 x výška v centimetroch – 5x vek v rokoch + 5
Všeobecne platí, že najväčší vplyv na spaľovanie tuku širokej populácie, ktorá sa cvičeniu aktívne nevenuje má práve zloženie stravy. Práve pomer či nepomer mikronutreintov a makronutrientov má vplyv na rýchlosť spaľovania toho, čo zjeme. Tento jav sa odborne nazýva termický efekt jedla. Zjednodušene povedané, ide o energiu, ktorú telo potrebuje na strávenie a spracovanie jedla, ktoré do neho dáme. Vďaka tomuto jednoduchému princípu vieme, že zvýšený príjem proteínov dokáže zvýšiť spaľovanie a zároveň vám poskytne pocit nasýtenia počas dlhšej doby a zároveň podporí rast svalov.

fitnes

Základné veci už teda viete. Ale ako začať? Najzákladnejším princípom je fakt, že chudnutie nesmie byť pre človeka utrpením a trápením. Každý z nás dokáže znášať utrpenie iba krátky čas, nie však dlhodobo. A všetci dobre vieme, že diéta by nemala byť dočasným riešením, ale skôr životným štýlom. Nezabudnite, že každá diéta je založená len a len na počítaní kalórií. Pokiaľ začnete rozumieť energii a kalóriám, polovicu úspech už máte za sebou. Výsledky na seba nenechajú dlho čakať, a v konečnom dôsledku.

Podobné príspevky