Nezařazené

Investujte vaše peniaze

Všeobecné pravidlo hovorí, že čím je možnosť zisku vyššia, tým je samotná investícia rizikovejšia. Nie je na škodu preto zhodnotiť svoj rizikový apetít a na jeho základe sa rozhodnúť pre istý druh rizika. Skúsení obchodníci vedia dokonca svoje peniaze diverzifikovať tak, že v ich portfóliu sa nachádzajú rizikové, ale aj veľmi bezpečné aktíva.

mince

Za jedny z najbezpečnejších aktív sa považujú štátne dlhopisy s ratingom AAA. Slovensko má momentálne rating AA, čo je druhý najvyšší rating. Tu platí pravidlo, že čím je vyšši rating, tým je väčšia pravdepodobnosť, že ak do dlhopisov investujete, daná krajina vám ich aj vráti. Ak by ste chceli v súčasnosti investovať do slovenských štátnych dlhopisov, tak sa pripravte na ročný výnos okolo 1,6% na 20 rokov, čo by vám horko ťažko stačilo na zaplatenie rôznych poplatkov a hlavne by ste si museli dávať pozor na to, aby ročná inflácia, teda znehodnocovanie hodnoty peňazí nebola vyššia ako 1,6%, lebo nakoniec by ste mohli ešte prerobiť. Investovať do štátnych dlhopisov sa oplatí ani nie z dôvodu zisku, ako z dôvodu zabezpečenia a sporenia. Preto sú dlhopisy častým aktívom v mnohých sporiacich fondoch ktoré poskytujú napríklad poisťovne.

Menej bezpečné aktíva sú potom podnikové dlhopisy. Výnosy sa pohybujú na pekných 3,5% až 10% ročne. Opäť záleží na rizikovosti podniku. Podobný výnos dostanete aj pri investovaní do akcií. Ak by ste napríklad v roku 1990 investovali 10 000 eur do akciového fondu Dow Jones, dnes by ste si mohli vyberať 92 000 eur. To predstavovalo ročné zhodnotenie vašich peňazí asi o 8% ročne. Vo svete sa čoraz viac ľudí spolieha na investovanie práve do tohto finančného odvetvia. Slovensko je z tohto pohľadu viac konzervatívne, a preto dávame prednosť bezpečnejším aktívam avšak s nižším výnosom.

Pri investovaní do menej bezpečných aktív stúpa riziko možnej straty investície. V týchto peňažných vodách už nikto nič negarantuje a v prípade veľkej finančnej krízy by ste mohli aj o veľkú časť svojich peňazí prísť. Dôležité je preto vybrať si hlavne termín vášho investovania. Najviac sa odporúča investovať hlavne po kríze, kedy sa ekonomika a podniky začínajú opäť staviať na nohy. Menej bezpečné je potom investovanie v čase, kedy sa všetkým až príliš darí.

marketing

Zaujímavou investíciou je napríklad investovanie do hmotných predmetov ako sú obrazy, diamanty, zlato, či nehnuteľnosti. Veľkí špekulanti sa neboja investovať napríklad aj do stavebnice lega, či do kryptomien , pretože veria, že v budúcnosti ich predajú za viac peňazí. Investovaniu sa preto žiadne medze nekladú a je len na vás akou cestou sa vyberiete. Veľa šťastia.

Podobné príspevky