Nezařazené

Úloha medi v technológiách

            Často si ani neuvedomujeme ako išiel vývoj techniky dopredu. Používame najmodernejšie výdobytky bez toho aby sme si uvedomili ako vznikli, vďaka čomu fungujú či koľko ľudí stojí za vynájdením novej technológie. Dnes môžeme mať inteligentný už celý dom. Už nejaký rok sú na trhu robotické vysávače, najnovšie môžete kúpiť na rovnaký princíp aj kosačky, cez wi-fi ovládame osvetlenie, žalúzie. Autá sú už také vyspelé, že dokážu samé zaparkovať a môžete sa s nimi dokonca aj porozprávať. Ale zamýšľali ste sa niekedy nad tým ako tieto veci vlastne fungujú? Z čoho sa skladajú? Takmer vo všetkých technických vymoženostiach sa nachádza prvok, ktorý je známy už tisíce rokov. Bez neho by moderná civilizácia neexistovala. Ide o dobre známy prvok meď.

měďěné pánve
 
O medi                                    Meď je kov červenej farby. Má vysokú elektrickú a tepelnú vodivosť a dobrú chemickú odolnosť.Je ťažko zlievateľná a má veľkú zmraštivosť. Jej výhodou je veľmi dobrá tvárnosť a to za tepla ako aj za studena. Keďže je použiteľná vo všetkých smeroch je dobre obrábateľná. Dá sa zvárať aj pájkovať. Pozitívom v dnešnej dobe je, že je 100 percentne recyklovateľná. Je rýchlo narušiteľná amoniakom a jeho soľami a tiež nepriaznivo na ňu pôsobí síra. Známe sú jej zliatiny. Mosadz a bronz. Využívané najmä na elektrické súčiastky, lampy, vodovodné batérie či zámky a kľučky.

mince
 
Na čo sa využíva?                   Moderné technológie by len ťažko fungovali, keby nebolo možné použiť práve meď. Je výborným vodičom elektrickej energie dodávaným do našich domov a bytov. A nie len energie. Rúrky, ktoré vedú teplú a studenú vodu do domácností obsahujú meď, ktorá vysokou mierou prispieva k čistote vody. Kým v minulosti bolo hlavné využitie na výrobu mincí dnes sa používajú na panvice, varné kotly či chladiče. Najviac medi je využitej v elektrotechnike na elektrické drôty, antény, na vinutie cievok a pri stavbe transformátorov.

Podobné príspevky