Nezařazené

Blahodarné účinky citróna

Dermatológovia ho odporúčajú
Určite ste počuli o jeho zázračných účinkoch v oblasti pier a ústnej dutiny. V zmesi s medom a rozomletou škoricou pôsobí proti popraskanej pokožke a odstraňuje nadbytočné odumreté tkanivo mŕtvych buniek. Okrem tejto schopnosti sa tiež uplatňuje pri kožných problémoch, ako ej napríklad mastná a lesknúca sa pleť alebo vrásky.

citron

Balzam na dušu
Okrem dermatologických účinkov má citrón využitie aj v ľudovom liečiteľstve z dôvodu vysokého obsahu vitamínu C – inak známeho ako kyselina askorbová. Vitamíny slúžia ako prírodné antioxidanty účinné v boji proti voľným radikálom. Ako prísada do čaju sa využívali od nepamäti – liečili a zároveň vytvárali rad vonných a chuťových látok s povzbudzujúcim účinkom. Toto ovocie nielenže organizmus ráno perfektne naštartuje ale je výborný tiež na imunitu a pôsobí proti bakteriálnym a vírusovým infekciám. Na vnútorné použitie je tiež dobrý v spojený s cesnakom, ktorého éterické oleje napomáhajú vylučovaniu tráviacich štiav.

Pozor na kôru!
Kôra žltých citrusovitých plodov sa bežne pridáva do múčnych jedál a dezertov. Vytvára lepšiu textúru a prostredníctvom jeho aromatizujúcich látok vytvára pokrm chutnejší a výživnejší. Je nutné dávať do pozornosti fakt, že kôra môže obsahovať na povrchu aj nežiaduce látky, ktoré sa musia poriadne spláchnuť pod studenou tečúcou vodou alebo ich vylúhovať v octovom roztoku. Je totiž jasné, že citróny by sa toľkú diaľku z exotických krajín nikdy nedostavili ku nám tak čerstvé, ako pri nákupe vyzerajú. Povrch je preto znečistený rôznymi škodlivými chemikáliami neprospešnými pre ľudské zdravie.

čaje

Okrem obohatenia jedál o chuťové látky podporujúce senzorickú hodnotu, má kôra využitie aj v tradičnej medicíne ako preventívna ochrana pred vznikom rakoviny. Mnohé štúdie dokazujú, že kôra obsahuje oveľa viacej nutrientov schopných spomaliť rast rakovinových buniek.
Citrón môže byť teda považovaný za pomocníka pri kráse zvonku i zvnútra nášho tela.

Podobné príspevky