Nezařazené

Čaká nás zdražovanie potravín?

Slováci utrácajú za nákupy potravín čoraz viac peňazí. Čo je ale zarážajúcejšie, nakupujú pomerne podobným tempom a v podobnom množstve ako predminulé roky. To značí jediné- ceny potravín sa možno nenápadne, ale efektívne zvýšili. Aj napriek tomuto zisteniu to však vyzerá tak, že ceny sa ešte navýšia.

toast

Môžeme tak konštatovať na základe čerstvého návrhu nemenovanej strany, podľa ktorého majú potravinové reťazce odovzdávať zo svojich pravidelných ziskov štátu vyššie poplatky. Pre ekonomiku štátu je tento krok (možno) logický, ale obeťou tohto návrhu budú opäť bežní ľudia a ich peňaženky. Obchodníci totiž nie sú padnutí na hlavu. Ak by tento návrh prešiel, obchodné reťazce pravdepodobne začnú podnikať kroky k navyšovaniu svojich cien. Tým pádom by sa ich zisk výrazne nemenil, ale výraznejším spôsobom by utrácili bežní ľudia na nákupoch bežných vecí- potravín. Ak by veci išli týmto smerom, tak už ani bežná potreba- najesť sa, nebude lacnou záležitosťou. Takýto krok sa môže dotknúť predovšetkým dôchodcov a ľudí s nižším príjmom.

Ak sa pozrieme na otázku zdražovania potravín v súčasnosti, ako príklad si zoberme potravinu, ktorá medziročne zdražela rekordným krokom- 67 % (petržlen). Ak sa na vec pozrieme z celkového hľadiska, na základe výsledkov z augusta 2018 sa cena potravín spolu s nealkoholickými nápojmi medziročne zvýšila o 3,6 %. Prvý polrok pritom zdražovanie nabralo na obrátkach (4-7%), v auguste sa tak stúpanie cien za potraviny o niečo znížilo na dočasne ustálenú úroveň. Ale dokedy?
Hodnota 3,6 %  pritom takisto značí vyššie ceny, nie nižšie. O chvíľu sa ale na základe možnosti schválenia tohto návrhu môže percentuálna hodnota opäť navýšiť.

zisk

Týmito číslami sa aktuálne radíme ku krajinám EÚ s najrýchlejším, či skôr najviditeľnejším rastom odkazujúcim na zdražovanie položky, pod akú patria práve potraviny.

Podobné príspevky