Nezařazené

Yellowstonský národný park

Yellowstone má rozlohu približne 9000 kilometrov štvorcových, nachádza sa na území štátov Idaho, Montana a Wyoming.

Takmer sedemdesiat rokov nikto neveril historkám o Yellowstone. Prvý biely človek ktorý preskúmaval túto oblasť, bol lovec kožušín John Colter. Keď v roku 1807 opísal prúdy horúcej vody strieľajúce do vzduchu, bublajúce vriace jazierka blata, ľudia sa mu vysmiali. V roku 1869 členovia vedeckej expedície odmietli opísať, čo videli, pretože sa báli, že stratia svoju vedeckú reputáciu.
yellowston park
Konečne v roku 1871 vyslala americká vláda tím v ktorom bol aj slávny fotograf William Henry Jackson. Jacksonove fotografie boli veľmi zaujímavé. Také pôsobivé, že sa americká vláda rozhodla vyhlásiť túto oblasť za národný park. Tak sa Yellowstone stal úplne prvým americkým národným parkom. Yellowstone má mnoho rekreačných príležitostí vrátane pešej turistiky, táborenia, plavenie sa na člnkoch, rybárčenie, vyhliadkové jazdy.

Yellowstonský národný park má najviac termálnej aktivity ako akákoľvek iná oblasť na svete. Gejzíry, ktoré vystrekujú vodu do vzduchu, sú skutočne okázalé. Najznámejší gejzír tejto lokality je Old Faithful, vybuchuje každých 70 minút. Ďalším výsledkom termálnej aktivity sú bublajúce vriace jazierka s blatom.
yellowstonský národní park
V Yellowstonskom národnom parku môžete vidieť mnoho rôznych druhov zvierat a vtákov. Medzi bohatú miestnu faunu patria medvede grizly, čierne medvede, byvoly, losy, srny, antilopy, kojoty, rysy. V 60. rokoch minulého storočia sa stala populácia medveďov príliš veľkou. Pretože sa medvede ľudí nebáli, našli si mnoho potravy v odpadkoch.

Termálna aktivita parku tiež pomáha zabezpečiť potravu pre zvieratá. Vďaka teplu z gejzírov rastie tráva lepšie a v zime vďaka tomuto teplu pôda a tráva nezamŕza. Vodné vtáctvo ktoré by inak migrovali v zime na juh, môžu ostať v parku na vode, ktorá nezamŕza.

Podobné príspevky