Nezařazené

Čo spôsobuje nášmu organizmu nadmerný stres?


Strata pamäti
Ak máte v poslednom čase ťažkosti s pripomínaním vecí, stres by mohol byť dôvodom. Keď ste vystresovaní, vaše telo vylučuje do krvného obehu kortizol, ktorý je stresovým hormónom. Dlhodobé vystavenie nadmernému množstvu kortizolu môže fyzicky poškodiť mozog a spôsobiť, že hipokampus (ktorý sa zaoberá ukladaním informácií) sa zmenší a zlyhá. Následkom toho budete mať problémy s pozornosťou a sústredením, ľahko budete zabúdať na veci a snažiť sa spomenúť si na informácie.

stres

Problémy s plodnosťou
Štúdie ukázali, že stres môže znižovať produkciu spermií a testosterónu u mužov a zdvojnásobuje šancu na neplodnosť u žien.

Zhoršený  imunitný systém
Ak ste boli vždy jedným z tých ľudí, ktorí nikdy neboli náchylní na choroby a zrazu ste stále chorí, skontrolujte si úroveň stresu. Stres znižuje schopnosť vášho tela bojovať proti toxínom a cudzorodým látkam, takže ste viac náchylní na časté ochorenia a infekcie. Môže to byť v podobe zvýšených bolesti hlavy, chrípky, hypertenzie, žalúdočných vredov a mnohých ďalších.

Problémy s tráviacim systémom
Ak ste niekedy boli extrémne nervózni, napríklad pri pracovnom rozhovore alebo  prejave, pravdepodobne by ste mohli cítiť, že váš žalúdok sa necíti práve najlepšie. Stres môže spôsobiť žalúdočné rozrušenie, nadúvanie, zápchu a hnačku. Zdravotnícki experti hovoria, že stres môže spôsobiť, že váš pažerák sa dostane do kŕčov. Môže tiež viesť k zvýšeniu žalúdočnej kyseliny spôsobujúcej zlé trávenie. Stres rovnako môže spôsobiť, že hrubé črevo reaguje spôsobom, ktorý vám spôsobuje hnačku alebo zápchu.

bolest břicha

Krehké nechty a lámavé vlasy
Vidíte na svojich nechtoch viac bielych línií ako obvykle? Ľahko sa lámu a odlupujú? Sú vaše vlasy spadnuté alebo lámavé? Môžu to byť príznaky zvýšeného množstva stresového hormónu, kortizolu. Je to preto, lebo kortizol zabraňuje tomu, aby sa živiny potrebné pre zdravý rast nechtov dostávali do nechtov či vlasov, pretože už nie sú prioritou pre prežitie vášho tela. Vaše telo šetrí tieto živiny pre ďalšie funkcie. To môže spôsobiť, že vaše nechty prestanú rásť.

Podobné príspevky