Nezařazené

Zabráňte prepuknutiu rakoviny prostaty

Rakovina predstojnej žľazy – prostaty sa v organizme rozvíja aj viac než 20 rokov. To, že ju máte nezbadáte kým sa neobjavia prvé zdravotné komplikácie. Odhaliť ju ale môže preventívna lekárska prehliadka u urológa.
Rakovina prostaty vzniká z abnormálnych buniek, ktoré sa začnú v žľaze množiť a vytvárať tak nádor. Pokiaľ je nádor len v prostate dá sa liečiť a aj vyliečiť. Ak sa ale tieto bunky dostanú do iných tkanív dochádza k vzniku metastáz. V tomto prípade sa už ochorenie nedá vyliečiť. Môže sa len spomaliť a vhodnou liečbou sa môžu zmierňovať jeho príznaky.

stuha

Priebeh ochorenia.
Prvá fázatohto onkologického ochorenia je nenápadná. Rakovinové bunky sa tvoria len v prostate a neohrozujú žiadny ďalší orgán. Ak sa choroba odhalí v tomto štádiu je liečiteľná.
druhej fáze sú už prítomné prvé symptómy, ktoré túto chorobu sprevádzajú – problémy s močením, krv v moči,… Ak sa s liečbou začne v tomto štádiu vyliečiť sa už nedá. Jeho priebeh sa ale môže zastaviť, alebo výrazne spomaliť.
Pri tretej fáze sa už ochorenie dostalo cez lymfatický systém do celého tela. Došlo k tvoreniu metastáz a napadnuté rakovinou môžu byť aj vzdialenejšie orgány. V tomto štádiu sa liečbou už len zmierňujú príznaky choroby.

Liečba rakoviny prostaty.
Pokiaľ rakovina zasiahla len prostatu je veľká šanca na úplné vyzdravenie. Existuje niekoľko spôsobov ako ju poraziť.
Operačne – chirurgickým zákrokom sa odstráni celá prostata.
Ožarovanie – ožarovaním rakovinových buniek dochádza k ich zničeniu.
Pozorovanie – kým sa rakovina rozvinie trvá to desiatky rokov. V niektorých prípadoch lekár odporúča len pozorovanie a s liečbou sa začne hneď ako sa nádor zväčší.

operační sál

Pri rozvinutejšom ochorení, kedy sú zasiahnuté už aj okolité orgány sa nastaví  hormonálna liečba. Liekmi sa zníži tvorba testosterónu., ktorý zrýchľuje rast nádoru. Takto sa rast nádoru spomalí, alebo úplne zastaví. V kombinácii s ožarovaním sa život pacienta značne predĺži a skvalitní.
Ak nezaberá hormonálna liečba pristúpi sa k chemoterapii. K tejto liečbe sa pristupuje aj v prípade kedy už rakovina zasiahla aj vzdialenejšie orgány.

Podobné príspevky